151560

Tedavi Protokolleri

Antagonist Protokolü

Bu protokolde adetin 2. veya 3. günü yumurtalık uyarıcı ilaçlarkullanmaya başlanır. Baskılayıcı ilaçlar kullanılmaz. Yumurtalık uyarıcı ilaçlar başlandıktan ortalama 4-5 gün sonra yumurta keseleri (folikül) 13-14 mm çapa ulaşınca antagonist ilaçlara yumurta keselerinin (folikül) erken çatlamasını engelleyen ilaç kullanılmaya başlanır ve çatlatma iğnesi yapılana kadar kullanılır.

Luteal Long(Uzun) Protokolü

Bu protokolde adetin 3.günü doğum kontrol hapı kullanılmaya başlanır. Doğum kontrol hapının 16. gününde baskılayıcı ilaç tek doz olarak yapılır. Doğum kontrol hapını bıraktıktan 6 gün sonra (adetin 3. günü) yumurtalık uyarıcı ilaçlar kullanılmaya başlanır ve çatlatma ilacı uygulanana kadar devam edilir. Bu protokol, yumurta sayısı iyi olan hastalarda tercih edilir.

Mikrodoz Protokolü

Bu protokolde doğum kontrol ilacını bıraktıktan 3 gün sonra sulandırılarak hazırlanmış baskılayıcı ilaç başlanır (adetin 1. günü olarak kabul edilir). Yumurta uyarıcı iğnelere ise baskılayıcı ilaç başladıktan 2 gün sonra başlanır (adetin 3. günü olarak kabul edilir). Bu ilaçlara çatlatma iğnesi verileceği güne kadar devam edilir. Bu protokol yumurta sayısı az olan hastalarda kullanılır.