151560

Tesa-Tese-Mikrotese-Pesa-Mesa

Menisinde hiç sperm hücresinin olmadığı veya hareketli sperm hücresinin olmadığı kişilerde TESA -TESE işlemi ile sperm hücresi bulunarak mikroenjeksiyon yöntemi ile hamilelik elde edilebilir.

tesaTesa

Testisler lokal anestezi ile uyuşturulur eğer hasta isterse genel anestezi de uygulanabilir. Bir iğne ve enjektör kullanılarak testis dokusunun aspire edilir, gelen sıvı içerisinde mikroskop kullanılarak sperm olup olmadığına bakılır. Bu işleme TESA (testiküler sperm aspirasyonu) denir.

teseTese

Testisler lokal anestezi ile uyuşturulur eğer hasta isterse genel anestezi de uygulanabilir. Testisi koruyan dış katmanlar ve testis dokusu açılarak değişik bölgelerden küçük doku parçacıkları çıkartılır, bu parçalar iyice ayrıştırılır mikroskop kullanılarak sperm olup olmadığına bakılır. İşlem sonrasında 2-3 gün uzun süreli ayakta kalınmaması önerilir.

Merkezimizde hastalarımıza önce TESA eğer sonuç olumlu olmazsa TESE işlemi yapılmaktadır. Her iki yöntemle de buluna spermler hemen kullanılabildiği gibi daha sonra tekrar aynı işlemlerin yapılma zorluğundan kurtulmak amacıyla dondurularak saklanıp daha sonraki zamanlarda kullanılabilir.

Pesa

Epididimden iğne ile aspire yapılarak sperm elde etme yöntemidir.

Mesa

Üreme yollarında bir tıkanıklıktan şüpheleniliyorsa (doğumsal vas deferens yokluğu gibi) sperm elde etmede en iyi yöntemdir.Mikrocerrahi gerektirmesi ve tekrar edilebilme imkanının az olması nedeniyle sadece uygun hastalarda yapılması önerilmektedir.

Micro Tese

TESE işleminin mikroskop altında yapılan şeklidir. Burada amaç testisten büyük parçalar çıkarmadan,sadece sperm bulunabilme potansiyeli olan tübüllerin alınmasıdır.