facebook

151560

Batum Hakkında

Gürcistan'ın Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi olan önemli bir liman kentidir. Nüfusu 250000 civarında dır. Turizm merkezi olan Batum'un yaz aylarında bu nüfusu 750.000'i bulmaktadır.

Batum, Transkafkasya Demiryolu'nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye'yi karayoluyla Gürcistan ile Azerbaycan ve Orta Asya cumhuriyetlerine bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum'a açılır.

Batum'da subtropikal iklim hakimdir. Bol miktarda çay ve turunçgiller yetişir. Batum'da ortalama sıcaklık kış aylarında 6-8 °C, yaz aylarında 22-23 °C dir.

Önemli bir tatil merkezi olan kent, botanik bahçeleri ve tropik bitkileri bakımından oldukça zengindir. Osmanlı döneminden kalma Orta Cami, Acara Devlet Müzesi, Batum Botanik Bahçesi, İsa'nın 12 havarisinden Aziz Matthias' ın anıt mezarının bulunduğu Roma döneminden kalma Apsaros kalesi, 20. yüzyılda yapılmasına karşın Gürcü Mimari karakterini yansıtan Eski Postane Binası, Batum Devlet Parkı şehrin mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerinden başlıcalarıdır.

ULAŞIM: Batum'a ulaşım çok basit ve çok alternatifleri vardır.THY'nin İstanbul'dan hergün Ankara' dan haftanın 2 günü karşılıklı seferleri vardır. Ayrıca, neredeyse Türkiye' nin her şehrinden Batum'a otobüs seferleri bulunmaktadır. İsterseniz kendi aracınızla da Batum'a gelebilirsiniz. Gürcistan ile Türkiye arasında yapılan anlaşma ile iki ülke halkı da vizesiz ve pasaportsuz sadece kimlik kartı ile seyahat edebilmektedir.